Pradinis MokslasTaikomoji mokslo veiklaĮgyvendintos taikomosios mokslo veiklos idėjos

Įgyvendintos taikomosios mokslo veiklos idėjos

Meninės instaliacijos. Pajūrio mozaika

VF lektorės Jolanta Bojorovienė, Asta Pancerovienė.

PUP2-2 grupės studentai: Gabrielė Dirmeikytė, Austėja Goštautaitė, Andželika Alksnytė, Emilija Jocytė, Kamilė Giedraitytė, Erika Sabaliauskaitė

Tyrimo tikslas:

  • formuoti ir tobulinti studentų įgūdžius, gebėjimus ir žinias modeliavimo ir konstravimo, medžiagų mokslo, elektronikos ir elektrinių sistemų supratimo, kūrybiškumo ir inovacijų srityse;
  • eksperimentuoti, pereinant nuo teorijos prie praktinės meninės instaliacijos kūrimo.
  • pateikti naujoves, dar nepabandytas technikas ir priemones, kurios skatina studentų kūrybiškumo ugdymą ir inovacijas Dailės ir technologijų ugdymo pamokose.

Rezultatai:

  • Parengtos devynios (9 vnt.) meninės instaliacijos (5 vnt. A5 formato meninės instaliacijos; 4 vnt. A4 formato meninės instaliacijos)
  • Parengtas praktinis vadovas (metodinė medžiaga), kuriame bus aprašytos eksperimentinės procedūros, modeliavimo ir konstravimo principai.

Elektronins dienynas praktikoms PREDI

SvMF dėstytojai: dr. Asta Mažionienė, Monika Pocienė, dr. Akvilė Virbalienė, Rimantė Morkūnienė, Viktorija Venevičienė, Monika Balčytienė, Simona Urbonienė.

TF dėstytojai: Daiva Stanelytė, dr. Aleksas Narščius, Birutė Rataitė.

I 17 grupės studentai, SL III kurso studentai.

Tyrimo tikslas:  

Sukurti elektroninį dienyną PREDI – informacinę sistemą, kurią sudaro duomenys ir įrankiai, skirti studentų mokymosi (ugdomų kompetencijų) pažangos stebėsenai ir vertinimui / įsivertinimui (vartotojai – studentas, metodinis vadovas, praktikos vadovas), grįžtamojo ryšio ir individualios pagalbos teikimui praktikų metu: kiekvienais studijų metais įgytų kompetencijų ir subkompetencijų lygiui nustatyti; komunikavimui tarp studento, metodinio vadovo, mentoriaus ir grįžtamojo ryšio užtikrinimui vienam iš kito, individualios pagalbos suteikimui mokymosi metu, taip pagerinant studentų mokymosi patirtį ir pasiekimus.

Rezultatai: 

  • I etapas. E-dienyno struktūros sukūrimas.
  • II etapas. Apjungiamas didaktikos (mokymosi, vertinimo, įsivertinimo) taikymas ir taikomojo mokslinio tyrimo (identifikuojant ir analizuojant kompetencijas ir subkompetencijas) vykdymas.

Virtuali realybė burnos higienisto kabinete

SvMF dėstytojai: Jovita Beržinė, Aušra Rudžianskienė, Viktorija Paulauskienė, Evelina Daugėlienė, Šarūnė Barsevičienė, Lina Šveikauskienė, TF dėstytojas Gintaras Kučinskas.

 

Tyrimo tikslas:

Sumažinti odontologinėje kėdėje patiriamą baimę, nerimą ir stresą bei poliravimo grąžtų ar ultragarsinio skalerio skleidžiamus garsus, naudojant virtualios realybės akinius.

Rezultatai:

  • Įsigyti virtualios realybės akiniai.
  • Sukurti 5 vnt. vaizdinės medžiagos po 20 min., kuriuose pateikiama mokomoji medžiaga pacientams turintiems: breketus, periodonto problemas, protezuotus dantis, paaugliams ir vaikams, kartu su relaksacine vaizdo ir garso medžiaga gamtos tematika.

Darni aplinka – sveika visuomenė

Klaipėdos valstybinė kolegija organizuoja taikomosios mokslo veiklos idėjų įgyvendinimo projektą  „Darni aplinka – sveika visuomenė“, kurio tikslas – generuoti taikomosios mokslinės veiklos idėjas, plėtoti bendradarbiavimą (studijos-mokslas-verslas), įgyvendintų idėjų/rezultatų sklaidą ir taikymą.

Idėjų įgyvendinimo projekte gali dalyvauti tik naujos idėjos (daiktai, maistas, programa, prototipas, kita taikomoji mokslinė veikla), kurios atspindėtų STUDIJŲ-MOKSLO-VERSLO sąjungą, ir temą „Darni aplinka – sveika visuomenė“.

Dalyviai: dėstytojai, studentai, socialiniai partneriai.

Paraiškų teikimo laikas: nuolatos.

Projekto dalyviai, taikomosios mokslo veiklos idėją pristato, užpildydami nustatytos formos paraišką.

Investavimo gidas

Finansų ir apskaitos katedros dėstytojai sukūrė investavimo instrumento pasirinkimo programėlę.

Įeiti

 

 

Įgyvendintos idėjos

1.Draugiškos aplinkai idėjos

Sigutė Ežerskienė, Vijolė Bradauskienė, Džuljeta Armonienė, Loreta Tamošaitienė, Vitalija Freitakaitė

Šiuo metu maisto pramonėje ypatingas dėmesys skiriamas iš esmės naujų pakavimo medžiagų, netoksiškų, lengvai perdirbamų, sukūrimui, gebančių užtikrinti efektyvią maisto apsaugą nuo mikrobų pažeidimų, atmosferos deguonies poveikio ir užkirsti kelią gaminių džiūvimui gamybos ir laikymo metu. Per pastarąjį dešimtmetį iš įvairių valgomų medžiagų: krakmolo, želatinos ir natūralių celiuliozių buvo kuriama daugybė naikinamų polimerinių produktų. Iš šių maisto ingredientų gaminamos įvairiausių rūšių maistui skirtos taros: padėklai, skardinės, lėkštės, puodeliai, kuriuos galima valgyti kartu su tokiais maisto produktais kaip sriubos, makaronai, desertai, mėsos, daržovių, žuvies patiekalai. Lengvai valgomas indas turi putų struktūrą, yra pralaidus mikrobangų šildymui ir gali būti įvairių dydžių – nuo paties mažiausio iki didžiausio (450 x 270 mm). Produktas, esantis tokiose pakuotėse, naudojamas tiek pašildytas, tiek išvirtas (tokiu atveju pakavimo medžiaga ištirpsta kepimo terpėje ir tarnauja kaip tirštiklis). Originali idėja sukurti patiekalus, kad lėkštės būtų valgomos ne žmonėms, o gyvūnams. Į medžiagos sudėtį įeina paukščių maistas, jūros dumbliai ir kukurūzų krakmolas. Tokias pakuotes galima saugiai mesti po iškylos – jas rinks paukščiai ir graužikai. Atsakingos ir gamtai draugiškos pakuotės nėra vien verslo srities sprendimai. Didelę įtaką daro ir pačių vartotojų pasirinkimai. Pavyzdžiui, sąmoningas plastikinių gaminių atsisakymas vietoj to renkantis daugkartinius medžiaginius maišelius ir kt. Tinkamos idėjos ir iniciatyvos užtikrina kelią naujiems ekologiškiems įpročiams.

Šio tyrimo tikslas – sukurti aplinkai draugiškas pakuotes, kurios nėra kenksmingos, lengvai suyra arba yra suvartojamos kartu su maistu.

2.Mobiliosios aplikacijos kūrimas ir taikymas efektyviai pacientų burnos sveikatos būklės savistabai

J. Andruškienė, lekt. Š. Barsevičienė, dr. E. Daugėlienė, asist. R. Garšvienė, T. Kruvelis, A. Murauskas, dr. I. Spiriajevienė, asist. D. Stonkutė, lekt. V. Venevičienė.

Tikslas: parengti taikomojo tyrimo metodiką ir sukurti technologinę inovaciją (mobiliąją aplikaciją), skirtą efektyviai pacientų burnos sveikatos būklės savistabai ir grįžtamojo ryšio su burnos higienistu palaikymui tarp apsilankymų, ko pasekoje gerės pacientų burnos sveikatos ir burnos higienos būklė. Mobilioji programa yra prieinama dviejų tipų vartotojams: pacientui ir burnos priežiūros specialistui. Pacientas gali pasirinkti iš trijų funkcijų: pokalbis su specialistu; klausimynas; Papildoma informacija. Specialistas gali rinktis iš dviejų funkcijų: pacientų sąrašas; Papildoma informacija. Jis gauna informaciją iš paciento tuo atveju, jei pacientas interviu lauke parašo pranešimą arba jei jis į klausimyno klausimą atsako teigiamai. Pokalbio lauke specialistas gali pats susisiekti su pacientu.

1. LTstep –eisenos fiksavimo ir analizavimo sistema su grįžtamuoju ryšiu

Lektorių Martyno Ramanausko, Gintaro Kučinsko ir Birutės Rataitės, studentų Eimanto Trybės bei Juditos Bardzilauskaitės komanda sukūrė unikalią eisenos fiksavimo ir analizavimo sistemą, kuriai suteiktas LTstep pavadinimas. Projekto komanda sukūrė elektroninę eisenos stebėjimo bei analizavimo sistemą – prietaisą, kuris fiksuoja pagrindinius eisenos parametrus bei realiu laiku teikia objektyvų tiesioginį grįžtamąjį ryšį pacientams ir reabilitacijos specialistams.  Tikimasi, kad prietaisas prisidės prie patologinių eisenos problemų turinčių pacientų gyvenimo kokybės gerinimo. Prietaisui sukurti apjungtos Klaipėdos valstybinės kolegijos kineziterapijos, informatikos ir informatikos inžinerijos studijų programų lektorių ir studentų pajėgos.

Idėjos pristatomasis klipas: Youtube paskyroje

2. Vibroakustinė garsų kėdė

Doc. dr. Akvilė Virbalienė, lektorė Aurelija Žebrauskaitė ir 2 kurso Socialinio darbo studijų programos studentė Dailė Docienė įgyvendino savo idėją ir su 2014 m. laidos absolventės Vilmos Žiogienės pagalba sukūrė išskirtinę vibroakustinę garsų terapijos kėdę. Vibroakustinės kėdė pasižymi inovatyviu dizainu, yra ergonomiška, turi stabilią konstrukciją ir lengvai transportuojama.

Vibroakustinė arfos garsų kėdė leidžia pajusti garso ir vibracijos poveikį sielai. Maloniai vibruojantis ir sklindantisis garsas atitolina nuo kasdieninės veiklos streso ir sutelkia dėmesingam atsipalaidavimui, kurio metu sulėtėja kvėpavimas ir širdies ritmas. Užsiėmimo sesijos metu vyksta gilus atsipalaidavimas visais lygmenimis.  Ši kėdė bus taikoma dviem kryptimis: modernizuojant socialinio darbo studijų procesą ir įtraukiant šią priemonę į 3 studijų dalykus (Socialinis darbas grupėje, Socialinė gerontologija ir Socialinio darbo metodai); pristatant kėdę ir siūlant ją naudoti socialiniams partneriams, dirbantiems sveikatos priežiūros sistemoje su asmenimis, sergančiais demensija.

Daugiau: Youtube paskyroje

3. Unikalūs mėnulio būgnai

KVK dėstytojai su studentais ir socialiniais partneriais pagamino tris muzikos instrumentus – mėnulio būgnus. Jie sukurti panaudojant antrines žaliavas – perdirbtus dujų balionus, vamzdžius. Instrumentai nudažyti milteliniu būdu, todėl gali būti ir bus naudojami lauko sąlygomis. Lazdelės šiems būgnams pagamintos iš metalo ir gumos. Išgauti melodiją mėnulio būgnais nereikia išskirtininių gabumų, jais grodamas kiekvienas gali sukurti savitą, išskirtinę bei originalią muziką. Mėnulio būgnai siejami su žmogaus relaksacija, streso mažinimu ir kūrybiškumo didinimu.  Mėnulio būgnai pritaikyti groti lauko sąlygomis ir pavasarį bus įkurdinti Technologijų fakulteto naujai įkurtoje laisvalaikio zonoje.

1. Palanki (darni) aplinka vaikams ir suaugusiems: pojūčių edukacija sukuriant sensorines erdves

Įrengti du refleksoterapiniai takai: Gindulių kaimo bendruomenės laisvalaikio zonoje bei Paupių bendruomenei prie tvenkinio Jaunystės gatvėje. Sveikatingumo takai įrengti remiantis Sebastiano Kneipo sukurtu holistiniu sveikatos gerinimo būdu, sveikatos filosofija, kuri remiasi penkių elementų sistema. Įkurtomis netradicinės sveikatinimo ir aplinkos gražinimo erdvėmis džiaugiasi bendruomenės, kurios prisidėjo prie šios idėjos įgyvendinimo, siekdamos darnios aplinkos vystymo, bendruomeniškumo, ugdyti bendruomenės narių teigiamą požiūrį prevencinei sveikatos priežiūrai.

2. Virtualūs dviračių maršrutai Klaipėdos mieste

Sukurta nauja virtuali ekskursija dviračiu po Klaipėdos miesto senamiestį –„Senojo miesto istorijos“, parengtas ir šios virtualios ekskursijos dviračiu „Senojo miesto istorijos“ objektų sąrašas su aprašais. Maršrutas skirtas pavieniams asmenims, siekiantiems susipažinti su seniausio Lietuvos miesto, vadinto Memeliu, istorija.

Trukmė: nuo 23 min. Atstumas: 3,25 km. Ekskursijos filmą galima matyti ČIA, o patį maršrutą su vietų aprašymais galima rasti Google maps

3. 3D technologijų pritaikymas maisto spausdinimui

Ištirtos 3D spausdinimo technologijų pritaikymo konditerijos gaminių spausdinimui galimybės. Išbandžius skirtingas 3D maisto spausdinimo technologijas buvo sukurti du FDM spausdinimo prototipai, pirmas skirtas tyrių, šokolado ir kitų masių spausdinimui, o antras modulis skirtas spausdinimui cukrumi ir kitais produktais, kurie lydosi aukštose temperatūrose. Spausdinimo antgalio diametras, kaitinimo mazgo temperatūra bei spausdinimo greitis priklauso nuo spausdinamos masės ir parenkamas pagal bandymų rezultatus. 3D spausdinimo technologija yra perspektyvi aplinką tausojanti technologija, galinti suteikti galimybę gaminti maisto produktus, turinčius geresnę kokybės kontrolę, didesnį energijos efektyvumą ir mažesnes sąnaudas. 3D spausdinimo technologija taip pat leidžia pridėti tam tikrus ingredientus ir spalvas, taip pat visokius skonius, kad būtų galima pagaminti skanius maisto produktus ir patenkinti personalizuotos mitybos poreikį. Pamatykite:  Šokolado spausdintuvas

1. Virtualūs pojūčiai paskaitose

Projekto idėja siejama su virtualios realybės technologijų panaudojimu studentams paskaitų metu. Tai galimybė studentams atsidurti visiškai kitoje aplinkoje ir pajusti kitokius pojūčius. Stebint vykstančius pokyčius inovacijų diegimo srityje, nauji produktai ar paslaugos sparčiai perkeliamos į virtualią realybę. Studentai užsidėję virtualios realybės akinius pateks į erdvę, kurioje atsiranda galimybė analizuoti įvairias problemines situacijas, kurti virtualios realybės vaizdinius.

Virtualios realybės (VR) taikymas  tampa neatsiejama gyvenimo dalimi. Nauji produktai, paslaugos sparčiai perkeliamos į virtualią realybę. Virtuali realybė neprideda papildomų elementų į tikrovę, tik perkelia į kitą erdvę. Šios idėjos įgyvendinime dėstytojai ir studentai galėjo prisiliesti prie kitokios patirties, vystyti kūrybiškumą, išbandyti technologijas. Turizmo administravimo studijų programos studentai paskaitų metu vyko į ekskursiją, filmavo ir rengė medžiagą VR pagrindu, tuomet atliko ekskursijos analizę. Studentai, kurie nevyko į ekskursiją, galėjo ją įvertinti ir išanalizuoti pagal parengtą medžiagą virtualioje aplinkoje. Projekto metu parengta Virtualios realybės kūrimo ir naudojimo metodika. Sukurti filmai pateikti tinklaraštyje socialiniame tinkle Facebook, KVK Turizmo ir rekreacijos katedros puslapio papildomoje nuorodoje TRK Virtualios realybės filmai

Naudojantis virtualios realybės akiniais 360 video filmus galima žiūrėti ir  Youtube paskyroje.

2. Idėjų generatorius

Tikslas – patraukliai, vizualiai, prieinamai leisti pateikti savo idėją ir sekti jos įgyvendinimą. Taip pat nesudėtingai prisijungti prie idėjų įgyvendinimo savo sprendimais, žiniomis, finansais ir savo laiku. Tikslinė grupė – studentai, dėstytojai, personalas, socialiniai partneriai. Kiekvienas studentas, darbuotojas ar partneris gali pateikti savo idėją kolegijai. Siūlomas sprendimas ne tik leidžia supaprastinti idėjų pateikimo procesą (net nesigilinant į organizacinius klausimus – kas turi spręsti, kas atsakingas už finansavimą ar realizaciją), bet ir visą informaciją apie idėjas pateikia vizualiai patrauklia forma. Taip pat sprendimas suteikia galimybę norintiems prisijungti prie idėjos realizavimo.

Trumpai internete aprašius idėją ir užpildžius klausimyną, automatiškai sugeneruojamas internetinis idėjos puslapis, QR kodas su nuoroda į puslapį ir stende atsiranda idėjos „skyrelis“ su atitinkama indikacija. Bet kas, priėjęs prie stendo, gali susipažinti su idėjomis (naudodamasis QR nuoroda į idėjos puslapį) ir, jei turi noro ir galimybių – prisijungti prie idėjų įgyvendinimo (per tą patį puslapį).

Idėjų inkubatorius – tai:

  • Idėjų išsakymas;
  • Jungimasis į grupes, tarpkryptiniai sprendimai;
  • Sprendimų paieška ir inovacijų sukūrimas;
  • Greitesnis rezultato gavimas.

Tad:

  • registruokite naujas idėjas internetu ČIA arba mobiliuoju telefonu (naudojant QR kodą);
  • prisijunkite prie registruotų idėjų įgyvendinimo;
  • užsitikrinkite idėjos matomumą nuo jos registravimo iki įgyvendinimo;
  • apjunkite savo resursus idėjos įgyvendinimui (tiek administracijai, tiek autoriams);
  • užsitikrinkite grįžtamąjį ryšį – idėja nepaliekama be peržiūros, pasiūlymų, galimybių įvardinimo;
  • diskutuokite ir reitinguokite idėjas.

3. Ašių apkrovų kitimo demonstracinis maketas

Idėja – sukurti maketą, kurio pagalba būtų galima pademonstruoti ašių apkrovų kitimą kintant krovinio padėčiai puspriekabėje. Pakrovimo vietoje tik gana retais atvejais būna svarstyklės ir galima tiksliai žinoti krovinio svorį. Dažniausiai jį tenka spėti iš akies ir nerizikuodami gauti baudos vilkikų vairuotojai turi važiuoti pustuščiai, o tai didina ekonominius nuostolius. Apkrovos paskirstymas apsaugo nuo varančiosios ašies perkrovų po dalinio priekabos iškrovimo. Tinkamai paskirsčius apkrovas pagerinamos važiavimo savybės staigiuose posūkiuose ir sumažinamas padangų dilimas. Pagal ašies apkrovą automatiškai sumažinamas slėgis puspriekabės galinės ašies oro pagalvėse ir atkuriamas tinkamas svorio paskirstymas iškrovus dalį krovinio. Sumažinus paskutinės ašies apkrovą, mažiau dyla padangos dėl trinties, o dėl sutrumpintos efektyvios bazės pagerėja priekabos manevringumas. Dirbant su sukurtu maketu galima išmokti teisingai paskirstyti apkrovas. Vizualiai matant apkrovos paskirstymą, aiškiau galima suvokti svorio pasiskirstymo įtaką bei svarbą.

 

1. Suoliukas kairiarankiams ir dešiniarankiams

Visa visuomenė daug laiko praleidžia sėdėdama, nuo ko laikysena tampa ydinga. Suoliukas kairiarankiams nesiskiria nuo visur aptinkamų. Dešiniarankiams mes siūlome suoliuką, ant kurio sėdint bus koreguojama stuburo juosmeninė dalis, perkeliant dubens svorį į dešinę. Dešiniarankiai žmonės sėdint išlaiko svorį kairiąją liemens puse, kad galėtų dirbti dešine ranka, nuo ko kairė liemens pusė yra ilgesnė. Juosmeninėje dalyje atsiranda skoliozė į kairę. Suoliukas padės perkelti liemens svorį į dešinę ir taip ištaisyti juosmeninę skoliozę.

2. KVK studijų programų pristatymo, naudojant papildytos realybės technologijas, kūrimas

Pastaruoju metu matoma virtualios ir papildytos realybės (virtual reality and augmented reality) populiarėjimo tendencija. Pingant aparatūrai ir tobulėjant programinei įrangai ši technologija tampa prieinama ir eiliniam naudotojui. Jau dabar virtuali ir papildyta realybė naudojama pramogų versle, žaidimuose. Taip pat ši technologija randa pritaikymą statyboje, medicinoje, karyboje ir kitose srityse. Tokios technologijos privalumai akivaizdūs – naudotojas gali sąveikauti su aplinka, kuri sukuriama tik skaitmeniniame pavidale. Nereikia kurti materialaus objekto, nereikia kurti materialios aplinkos. Papildyta realybė leidžia į matomą realią aplinką „įsileisti“ skaitmeniniu būdu sukurtus objektus – nuo statinių aplinkos elementų (pavyzdžiui, IKEA virtualių baldų „pasimatavimo“ programėlė) iki dinaminių gyvūnų ar herojų, sąveikaujančių su naudotoju ar su aplinka. Turint omenyje šias technologijų galimybes ir sprendžiant, kokiu būdu pagyvinti kolegijos prezentacijas parodose, kilo ši idėja – sukurti kolegijos pristatomąją medžiagą, pagrįstą papildytos realybės principu. Pateikiama animuota medžiaga, vaizdžiai pristatanti studijų programą. Taip pat pateikiami ir keli tai programai būdingi duomenys (skaičius, diagrama, tekstas) – taip pat animuoti. Visa tai galima interaktyviai valdyti.

3. Suoliukas Bachmano dvaro bendruomenei: idėjų generavimui ir bendriems darbams

Šia idėja siekta pažymėti Bachmano dvaro sodybos kultūrinę – istorinę atmintį. Pagrindinis tikslas, tai noras prisidėti prie draugiškos gyvensenos aplinkos kūrimo. Plėsti ir kurti Paupių bendruomenės narių poilsio zoną bei  palaikyti iniciatyvą tolimesniam įgyvendinimui statyti vardinius suolelius. Paupių bendruomenės nariai buvo nustebinti, tačiau džiugiai  priėmė šios idėjos įgyvendinimo rezultatą. Pristatymo metu Paupių bendruomenės pirmininkė dėkojo bendruomenės vardu kolegijos atstovėms už gražią iniciatyvą bei pareiškė norą prisidėti prie naujų idėjų įgyvendinimo ir sutiko geranoriškai bendradarbiauti rengiant bendrus projektus, kurie padėtų plėsti bendradarbiavimą tarp dviejų bendruomenių ir prisidėtų prie darnios aplinkos kūrimo. Paupių bendruomenės aktyvinės darbo grupės nariai pažadėjo tęsti  „vardinio suoliuko“ idėjos įgyvendinimą ir skatinti į tai įsitraukti visu bendruomenės narius.

 

Paskutinis atnaujinimas: 2024-04-30
Spausdinimo versija